Ett paradigmskifte är på gång!
Efter att ha läst DN:s artikelserie om nynykterismen har jag funderat på det paradigmskifte som håller på att ske i samhället. Det moderna tänkandet håller på att bytas ut mot ett postmodernt.
I det moderna samhället var frågan om alkohol väldigt polariserad och kollektiv. I samhället rådde en alkoholkultur där alla hade ett socialt tryck på sig att dricka. Medan det i kyrkan däremot rådde en nykterhetskultur där alkoholen syndastämplades. Och att bryta mot den rådande kulturen var svårt – både för nykteristen i samhället och drinkaren i kyrkan.
Nu däremot sker ett paradigmskifte där det postmoderna tänkandet tar över. Det innebär att varje enskild individ formar sitt eget liv. Den som vill vara helnykterist får vara det även om andra dricker, och vill man dricka inom kyrkans domäner är det accepterat.
Vart denna utveckling leder till är svårt att säga, men troligtvis till en minskad konsumtion, eftersom fler personer vågar bryta sig loss från den alkoholkultur som tvingat människor att dricka fast de egentligen inte vill.
Och i kyrkan får vi hoppas att det leder till att man äntligen kan börja prata om alkohol utan det svart-vita polariserande som präglar det moderna tänkandet.
Patrik Skogsberg
Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.
Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.