Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Finland tar i med hårdhandskarna!

Idag läser jag på Drugnews hemsida att Finland tar i med hårdhandskarna mot tobaken. Presidenten Tarja Halonen skrev för någon dag sedan under en tobakslag som gör det straffbart att överlåta tobak till minderåriga, och att handlare som säljer till någon under 18 år riskerar fängelse upp till ett halvår. Dessutom inskränks rätten att röka på offentliga platser och i bostadsfastigheter. Snuset förbjuds helt.

Här har Sverige uppenbarligen mycket att lära av vårt grannland i öst. Sverige kämpar fortfarande inom EU för att få exportera vårt snus till andra länder. Och den tandlösa tobakslag som vår folkhälsominister presenterade för ett tag sedan kan inte mätas med de radikala reformer som Finland nu genomför!

Publicerad: 2010-08-24 13:05:36.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Bloggen

2011-06-21

Våldet minskar!

Patrik

För ett tag sedan kom BRÅ ut med en rapport som visade att det dödliga våldet har minskat med 25 % d [...]

Våra bloggare