Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Missbruk och hemlöshet

I senaste numret av tidningen ”Alkohol och Narkotika” kan man läsa om en rapport som den skotska regeringen har beställt som visar att det finns ett starkt samband mellan missbruk och hemlöshet. Missbruk ökar sannolikheten för hemlöshet och vice versa. Likaså visar rapporten att yngre uteliggare löper större risk för missbruk, och att många hemlösa missbrukare har allvarliga psykiska problem.

Vad säger då detta? Jo, att socialt arbete och förebyggande insatser måste gå hand i hand. Så länge vi har ett utbrett missbruk i samhället kommer många människor att drivas ut i hemlöshet, och så länge vi har hemlöshet kommer människor att drivas in i missbruk. Därför bör vi arbeta för ett drogfritt samhälle samtidigt som vi hjälper dem som hamnat i en utsatt livssituation.

Publicerad: 2010-03-12 10:16:20.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik: Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Patrik skriver om:
Utan Systembolaget ökar konsumtionen!
Hur ställer sig partierna i alkoholfrågan?
Nu vankas skattehöjningar på alkohol!
Finland tar i med hårdhandskarna!
Alkoholfrågan ingen het valfråga
Våra bloggare
Daniel
Patrik