Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Tobakslagen skärps!

Idag lägger regeringen fram en lagrådsremiss som har som syfte att skärpa tobakslagen. Lagförslaget går ut på att den butik som säljer tobak till personer under 18 år kan stoppas från försäljning under ett halvår. Redan nu är det förbjudet att sälja tobak till minderåriga, men tester visar att varannan 15-årig kille ändå kan köpa ut.

Med den nya lagen ges nu kraftfullare verktyg att upprätthålla den tobakslag som redan finns. Som det har varit hittills har tobakslagen lätt kunnat kringgås. Så detta är verkligen ett steg i rätt riktning. Ett ännu effektivare sätt skulle naturligtvis vara att förbjuda tobaksförsäljning i butiker och enbart sälja på Systembolaget.

Publicerad: 2010-03-11 12:18:02.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik: Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Patrik skriver om:
Nykterhet inom vården?
Ökade dödsfall bland Metadonberoende
Norge öppnar för heroinutdelning
Nu ska nätdroger stoppas!
Leverskadorna ökar!
Våra bloggare
Daniel
Patrik