Sprutbyte?
Jag läser idag ett debattinlägg om sprutbyte på Drugnews skrivet av Per Johansson som är generalsekreterare för organisationen ”Riksförbundet narkotikafritt samhälle”. Han tycker inte att man ska införa sprutbyte på bred front i samhället. Som argument tar han upp en rad olika forskningsresultat och visar att sprutbyte inte har någon effekt för att hejda HIV-smitta. Ser man på forskningsresultat från Montreal och Vancouver så har sprutbytet till och med en negativ effekt på HIV-smittan.
Å andra sidan gick generaldirektörerna för Socialstyrelsen, Folkhälsoinstitutet och Smittskyddsinstitutet ut för en månad sedan i en debattartikel i DN och argumenterade för ett sprutbytesprogram och menade att det inte har några negativa effekter på narkotikaanvändningen. Så kanske är det så att sprutbyte varken har några effekter på HIV-smitta eller narkotikakonsumtion?
Vad tycker ni som läser denna artikel? Är ni för eller emot sprutbyte? Och varför? Skriv gärna en kommentar!
- Patrik SKRIVER OCKSÅ OM
- Ökade dödsfall bland Metadonberoende
- Norge öppnar för heroinutdelning
- Nu ska nätdroger stoppas!
- Sverige är ett föregångsland i narkotikafrågor
- Gratis heroin till missbrukare i Danmark
- Oroväckande tendenser på nätet!
- Ny lag om nätdroger dröjer
- Nykterhetstrend och drogliberalism
- Drogliberalism
- 500 000 missbrukare
- Ökning av det tunga narkotikamissbruket
- Cannabis är ingen ofarlig drog!
- Debatt om sprutbyte
- Narkotikaoffrens dag
- Vänsterpartiet vill avkriminalisera narkotikaanvändning
- Alkohol är inkörsporten till narkotika!
- Danmarks narkotikapolitik går åt fel håll!
- Narkotikakonferens i Wien
- Se upp för drogliberalism!
Patrik: Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.
Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.
..men har tur om man sluppit hepatit C!!