Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Tobak säljs till minderåriga!

GP skriver idag på sin hemsida om en undersökning som tre gymnasietjejer har gjort på affärer i Göteborg som säljer cigaretter. Det visade sig att nästan hälften av butikerna (16 av 37) struntade i att göra ålderskontroller på tonåringarna.

Dessa siffror är upprörande! Tjejerna kunde lika gärna ha varit under 18 år, och det bevisar att minderåriga lätt kan köpa cigaretter i affärerna.

Mitt förslag på att få bukt med detta problem är att låta Systembolaget få monopol även på tobaksvaror. Uppenbarligen har inte de privata handlarna själva förmågan att kontrollera att cigaretter inte köps av minderåriga. Om tobak enbart kunde säljas av Systembolaget skulle därför tillgången på tobak avsevärt minska bland minderåriga!

Publicerad: 2009-10-23 10:29:15.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik: Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Patrik skriver om:
Nykterhet inom vården?
Ökade dödsfall bland Metadonberoende
Norge öppnar för heroinutdelning
Nu ska nätdroger stoppas!
Leverskadorna ökar!
Våra bloggare
Daniel
Patrik