Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Europa alltmer homogent i alkoholfrågan

Sedan Sverige gick med i EU har vi varit tvungna att liberalisera en hel del av vår restriktiva alkoholpolitik. Staten har inte längre monopol på att tillverka eller importera alkohol, reglerna för alkoholreklam är uppluckrade och införselkvoterna har i praktiken försvunnit. Men frågan är om vi har blivit mest påverkade av övriga Europa eller om det är vi som har påverkat andra mest?

I en rad olika länder införs nu restriktivare regler för alkohol. I senaste numret av Accent kan man t.ex. läsa att Frankrike skärper sin alkohollag så att man måste vara 18 år för att få köpa alkohol (tidigare gräns var 16 år), gratisservering av alkohol förbjuds och försäljning på bensinmackar förbjuds mellan kl 22-8.

Kort sagt kan man säga att Sverige har fått ett mer kontinentalt drickande med mer liberal alkoholpolitik, medan många andra länder har fått ett mer skandinaviskt dryckesmönster med alla de skadeverkningar som medföljer och att man därför börjar införa en mer restriktiv alkoholpolitik.

I längden tror jag att detta är positivt, för det behövs en enad europeisk strategi för att minska alkoholkonsumtionen i hela Europa!

Publicerad: 2009-10-07 12:29:54.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Bloggen

2011-06-21

Våldet minskar!

Patrik

För ett tag sedan kom BRÅ ut med en rapport som visade att det dödliga våldet har minskat med 25 % d [...]

Våra bloggare