Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Troligtvis promillegräns på sjön snart!

Jag läser i dagens DN att regeringen har lagt fram ett förslag på att införa en promillegräns för sjöfylleri. Det känns mycket glädjande! Som situationen ser ut nu finns ingen gräns för sjöfylleri, utan enbart en gräns för grovt sjöfylleri som går vid 1 promille. Har man lägre promillehalt i blodet kan man bara åka fast om man kör vårdslöst. Det nya förslaget går ut på att införa en gräns på 0,2 promille för sjöfylleri.

Det är ett alldeles utmärkt förslag! Det borde vara självklart att man både på land och hav ska vara nykter i trafiken. Det nya förslaget ger en stark signal om att alkohol och trafik inte hör ihop. Det är bara att välkomna!

Publicerad: 2009-09-21 12:28:56.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg

Patrik Skogsberg jobbar sedan juni 2006 som konsulent på Hela Människan i Småland, där han bland annat reser runt och föreläser i kyrkor och bibelskolor om alkohol och diakoni. Han har även skrivit några häften i ämnet. Patrik är utbildad pastor inom Svenska Alliansmissionen, och har tidigare jobbat på Mc-Donald´s och som ungdomsledare. På bloggen skriver Patrik om ANT-frågor, alkoholpolitik och diakonala frågor.

Patrik är intresserad av allt som rör teologi, politik och samhällsfrågor. Han tror att vårt samhälle skulle må bättre av en minskad alkoholkonsumtion, och ser helst att kyrkan blir en alkoholfri zon.

Bloggen

2011-06-21

Våldet minskar!

Patrik

För ett tag sedan kom BRÅ ut med en rapport som visade att det dödliga våldet har minskat med 25 % d [...]

Våra bloggare