Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Hela Människan på Almedalsveckan!

Nu har vi hunnit vara här på Gotland och Almedalsveckan i över ett dygn och vi stormtrivs. Det är inte bara vädret som tar emot oss med hela famnen, även gotlänningarna med deras välkomnande leenden och alla engagerade människor gör likadant.

Almedalsveckan har vuxit i betydelse och antal arrangemang ökar i princip varje år, även i år slår man rekordet. Det som slår mig när jag läser programpunkterna är att påfallande många seminarier handlar om hur vi ska lösa arbetslösheten och utanförskapet. Även miljön och klimatförändringen är stora frågor på årets vecka.

Hela Människan har förutom mig även generalsekreteraren Frank Åkerman och samordningsansvarige för "De glömda barnen" Greger Walve på plats. Senare i veckan kommer även personal- och utbildningsansvarige Örjan Wallin till ön. För en organisation som Hela Människan blir också Almedalen en allt viktigare arena att synas och höras på. Redan nu efter en kort tid har jag och mina kolleger hunnit träffa mängder av makthavare, andra från den ideella och sociala sektorn och representanter för de privata näringslivet med flera.

På torsdag kommer Hela Människan tillsammans med Svenska kyrkan att anordna tre "levande samtal" på temat "Barns utsatthet i Sverige". I samtalen som hålls i Svenska kyrkans tält vid hamnplan får vi besök av Kenneth Johansson (c) och Inger Davidson (kd) och Marina Pettersson (s) och Fredrik Malmberg (Barnombudsmannen) och sist men inte minst Ärkebiskop Anders Wejryd. (Se gärna nyhetsspalten på denna sida för exakt program).

Nog skrivet nu ska jag ut i värmen och lyssna på några intressanta seminarier bland annat "Är det idéburna ointressant i media" som startar alldeles snart.

Publicerad: 2009-06-29 15:41:51.0
Denna blogg är personlig och behöver inte alltid överensstämma med de tankar och åsikter som Hela Människan står för.
Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Daniel Ryderholm

Daniel:

Daniel Ryderholm arbetar som informatör för Hela Människan sedan augusti 2008. Tidigare har han arbetat för Svenska kyrkan Hägersten och Vantörs församling, även den i Svenska kyrkan.

Daniel skriver om trender, samhällsförändringar och annat som berör Hela Människans områden. Han är socialt intresserad och brinner för att göra Hela Människan till en ännu mer kommunikativ organisation.

På fritiden ägnar sig Daniel åt bland annat cykling (mountainbike samt landsväg) och är en stolt ägare av fem cyklar men ingen bil. Daniel försöker göra skillnad även på andra plan och handlar främst ekologiska livsmedelsprodukter och försöker i övrigt att behandla jorden som en god vän. Andra intressen är att umgås med vänner och familj, resa, läsa böcker, spela spel i glada vänners lag och annat som gör livet värt att leva.

Daniel skriver om:
Unga arga pojkar
Mamma-barngruppen i Skellefteå
Bred verksamhet i Jönköping
Hela Sverige!
Mycket på gång hos Hela Människan Botkyrka Salem
Våra bloggare
Daniel
Patrik