Ria är mitt hus!
Shirin Goran är 54 år gammal och arbetar som Fas 3:are hos Hela Människan Ria Lerum. Hon drömmer om ett riktigt arbete, gärna hos Ria.
Shirin Goran kom tillsammans med sin familj till Sverige för 20 år sen. Hon lämnade sitt hemland Iran efter att hennes man hade blivit omöjlig hos den styrande regimen.

Shirin Goran
Idag har Shirin hunnit arbeta cirka två år hos Hela Människan Ria Lerum. Hon deltar i Fas 3 precis som flera andra medarbetare hos Ria.
– Det här är verkligen ”mitt hus”, det är ingen stress här och jag trivs med att ha något att göra och det får jag här hos Ria, säger Shirin.
Hon beskriver de som besöker den öppna verksamheten (Ria) som mycket omtänksamma.
– Alla är så snälla mot varandra här på Ria och föreståndaren Lillemor är den bästa chef jag någonsin har haft. Hon är inte sträng och hon stressar inte, förklarar Shirin.
Hos Hela Människan Ria Lerum får Shirin arbeta som sömmerska. Det kan vara allt från att sy upp klänningar på beställning till att fixa till kläder som har skänkts till secondhandbutiken som drivs av Ria. Också att hjälpa till i kassan ingår i hennes arbetsdag. Hon jobbar på förmiddagarna, vissa lördagar och på tisdagar när secondhandbutiken är öppen, jobbar hon ända till klockan halv sju på kvällen. En dag i veckan har hon ledigt för att söka jobb.
Vi talar en del om skillnader mellan Iran och Sverige när det kommer till arbetslivet. Hon minns att det alltid fanns jobb för henne i Iran och att om hon hade fått ett jobb där, hade hon stannat tills pensioneringen. Här i Sverige upplever hon att det är svårare.
– Här i Sverige är man på två års praktik där och ett halvårs vikariat på nästa ställe. Det är frustrerande att jag är 54 år gammal och inte har något riktigt arbete, som jag så gärna vill. Min dröm är att få arbeta som riktig anställd här hos Hela Människan Ria Lerum. Men jag har förstått att ekonomin inte tillåter det och det känns jobbigt, förklarar Shirin.
Lillemor Boman som arbetar som föreståndare för Hela Människan Ria Lerum förklarar att de är otroligt tacksamma för de medarbetare de har. Ekonomin tillåter inte fler anställda, hur gärna de än skulle vilja. Idag är de mycket tydliga mot alla Fas 3:are att de inte kan anställa fler.
– Vi stöttar och försöker inspirera våra Fas 3:are att hitta ett vanligt arbete med normal lön. Men som arbetsmarknaden ser ut nu har många det svårt. Med knagglig svenska eller med lång tid sedan man hade ett arbete, är konkurrensen många gånger tuff, förklarar Lillemor.
Shirin är pratglad och mycket vänlig, men det går inte att ta miste på hennes frustration och längtan efter ett arbete med normal lön. Före skatt får Shirin cirka 9000 kronor i månaden och eftersom hon inte bor nästgårds måste hon också betala över 600 kronor för ett månadskort för att kunna ta sig till Hela Människans lokaler i Lerum. Det gör att ekonomin periodvis är tuff för Shirin och hennes familj.
Flera av Shirins vänner, med ungefär samma bakgrund, befinner sig i liknande situation, men ett par av hennes närmsta vänner har vanliga arbeten. Jag känner energin när hon berättar om detta faktum. Jag dras med i det positiva tänkandet och tror att nästa gång jag har tillfälle att besöka Lerum så har Shirin sitt efterlängtade vanliga arbete.
Text och foto: Daniel Ryderholm
Mer om Shirin
Shirin Goran, 54 år.
Hon kommer från Teheran som är huvudstaden i Iran.
Hon bor i Partille, en förort till Göteborg, med sin man. Hon har en dotter på 30 år och en son på 25 år. Dottern har precis skänkt Shirin ett barnbarn.

Hos Hela Människan Ria Lerum får Shirin arbeta som sömmerska. Det kan vara allt från att sy upp klänningar på beställning till att fixa till kläder som har skänkts till secondhandbutiken som drivs av Ria.
Mer om Fas 3
Fas 3 – Jobb- och utvecklingsgarantin
Fas 3 är det sista av tre stadier i regeringens program för långtidsarbetslösa, som går under namnet ”Jobb- och utvecklingsgarantin”.
Systemet har kritiserats hårt av oppositionen som bland annat kallat det gratisarbete. Media har skapat stora rubriker kring missnöjda människor som är inne i Fas 3.
Den som hamnar i Fas 3 blir anvisad en plats där denne ska vara som om det vore ett heltidsarbete, men till en ersättning på 65 % av sin a-kassa.
Efter två år får en person i Fas 3 inte fortsätta på samma arbetsplats. Om denne inte har något jobb på gång måste en ny placering hittas.

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.