Tipsa en vän Skriv ut 0 kommentarer
Stäng
Tipsa en vän

Det är inte bara jag som har en mamma som missbrukar!

Anna, 10 år är en av alla barn som har en förälder som dricker för mycket sprit. Men den stora skillnaden är att hon går i barnstödsgrupp hos Hela Människan RIA i Järfälla sedan drygt ett halvår tillbaka.

Anna, som har långt vackert hår, slår sig ner vid ett bord i Jakobsbergskyrkan där barnstödsgruppen har sin lokal.  Hon fingrar på sina nycklar hon har runt halsen.

Jarfalla_Anna_350.jpg
Anna, som i den här artikeln vill vara anonym och egentligen heter något annat.

Hur kommer det sig att du började i barnstödsgruppen?

– Det var skolsköterskan som frågade mig om jag vill gå i en grupp för hon visste om att jag hade en mamma som drack för mycket sprit. Jag tyckte att det verkade bra. Hon pratade med mina föräldrar och så började jag.
Anna berättar att det inte var ett dugg läskigt att börja i barnstödsgruppen för gruppledarna hade redan samtalat med hennes föräldrar.
– De kände till mammas alkoholproblem. Och det kändes bra att få berätta om hur jag har det. Känna att man inte är ensam.

Vad gör man när man träffas i barngruppen?

–Man pratar ut om svåra saker som man inte kan berätta för sina klasskamrater. Det är bara skolsköterskan och gruppen som vet om att jag har en mamma som har problem. Sedan leker man roliga lekar och fikar. Och på fikat pratar man om andra saker, till exempel hur det varit i skolan. När det är lov gör vi utflykter till simhallen, går på bio eller går ut och äter.

Vad har du lärt dig i gruppen?

– Att det inte är bara jag som har en mamma som missbrukar.

Hur påverkar mammas problem dig?

– Jag brukar inte vara hos mamma när hon har problem. Utan jag träffar min mamma när hon mår bra och då är hon snäll. Vi brukar gå ut och äta eller laga mat hemma och spela spel. När jag var liten träffade jag henne när hon mådde dåligt, men av det minns jag inget.

Vad skulle du vilja säga till andra människor?

– Om man har en förälder som dricker för mycket, så är det inte barnets fel. Föräldern kan sluta dricka om den vill och bestämmer sig, säger Anna som nu ska gå iväg och till gruppen som idag har temat: När mamma eller pappa missbrukar.

Anna vill vara anonym och heter egentligen något annat.

Text och foto:
Claire Lindberg
www.clairelindberg.se




Publicerad: 15 december 2010

Läs mer om Linus barnstödsutbildningen här!


Fakta om Anna

Ålder: 10 år
Favorit ämne i skolan: Slöjd och Bild
Godaste rätten: Kyckling med pommes frites
Bästa forumet på nätet: – Facebook, där är jag jämt!
Husdjur: – Katt och en ny hamster jag fått av en kompis!

Kommentarer

Inga kommentarer finns till denna artikel ännu.

Bloggen

Daniel

Socialstyrelsen har fått extra pengar för att arbeta mot våld i nära relationer. En bra satsning tyc [...]

Våra bloggare